tanasescu_mihaila1.jpgReprezentanții medicilor de familie au susținut joi într-o conferință de presă că fără reducerea birocrației nu vor putea prelua în plus nicio activitate medicală prevăzută în pachetul de servicii medicale de bază.

„Noul proiect de pachet de bază, deși preconizează modificări profunde și constituie – cel puțin teoretic – un pas înainte pentru medicul de familie pe care îl valorizează ca profesionist, omite condiții de bază, pe care noi le-am semnalat și fără de care nu poate fi pus în practică: reducerea punctuală și imediată a birocrației în medicina familiei. Nu vom putea prelua nicio activitate medicală din pachet din lipsă de timp, deși ne dorim acest lucru. Deși ne-am supus legii și folosim semnătura electronică extinsă pentru raportări la CNAS, lucrăm online cu SIUI și emitem rețeta electronică, ni se cere în continuare să și tipărim rapoartele trimise electronic securizat (minimum 30 pagini) și rețetele în condițiile în care contractul-cadru prevede expres exclusivitatea raportării electronice”, a declarat președintele Societății Naționale a Medicilor de Familie, Rodica Tănăsescu.

Potrivit acesteia, din timpul de 15 minute alocat unei consultații peste 6 minute trebuie acordate completării de documente. Reprezentanta SNMF a precizat că soluții imediate pentru reducerea birocrației sunt realizarea rețetei unice pentru toate categoriile de medicamente, a rețetei fracționabile pe orizontală, cu prescriere la două-trei luni pentru pacienții cronici stabili și eliberarea ei lunară la farmacie, respectarea corespondenței electronice între diferitele nivele de asistență medicală prin Bilet de Trimitere și Scrisoare Medicală, raportare electronică, facturare electronică, lucru posibil pentru toții doctorii care au semnătură electronică extinsă.

Reprezentanții medicilor de familie mai susțin că în continuare li se impută bani pentru greșeli care nu le aparțin. „Imputarea contravalorii rețetelor eliberate pensionarilor cu pensii până la 700 de lei. Medicul de familie nu trebuie să verifice situația financiară a pacienților săi, ci să-i trateze. Imputarea contravalorii rețetelor unor pacienți care figurau internați, deși spitalele nu le asigură medicamentele necesare, mai ales pe cele pentru o patologie diferită de specificul secției respective”, a afirmat Rodica Tănăsescu.

Ea a arătat că medicilor li se impută sume de bani pentru rețete eliberate unor pacienți cu cancer, în baza scrisorilor medicale de la oncologi, în zonele unde aceștia sunt insuficienți ca număr. Totodată, doctorii susțin că Registrul Electronic de Vaccinare funcționează în continuare deficitar și cer modificarea imediată a protocoalelor terapeutice și a listelor de investigații medicale ce pot fi recomandate de medicul de familie, care să permită diagnosticarea și tratarea bolilor prioritare, cu impact important în sănătatea populației. Medicii de familie mai cer realizarea de urgență a Contractului asigurat-asigurator definit legal, care să clarifice drepturile, dar și obligațiile fiecărei părți.

Președintele Federației Naționale a Patronatelor Medicilor de Familie, Doina Mihăilă, a spus că a solicitat CNAS ca starea asiguratului să fie validată de Serviciul Informatic Unic Integrat, fără răspunderi pentru medicul prescriptor, iar un contract civil semnat de un medic și o casă de asigurări să fie respectat de ambii parteneri în egală măsură. AGERPRES