Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente din România (PRIMER) îl invită pe prim-ministrul Mihai Tudose să viziteze unitățile de fabricație de medicamente din România pentru „a se convinge de progresul în acest domeniu” și a găsi împreună formule de asigurare neîntreruptă a accesului pacienților la medicamentele esențiale.
„Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente din România numără 16 site-uri de manufacturiere din țară, care fabrică o gamă de peste 1.500 de medicamente la standarde internaționale de calitate, fapt dovedit și prin inspecțiile și certificatele GMP obținute de la autoritățile competente din zeci de țări. Nu există practic în acest moment un medicament generic, indiferent de forma de administrare, pe care să nu-l putem fabrica în România, în așa fel încât pacienții să nu mai reclame dispariția medicamentelor ieftine din farmacii„, a declarat directorul executiv al PRIMER, Dragoș Damian.
Potrivit acestuia, un dialog deschis cu fabricile de medicamente din țară poate rezolva inclusiv pe termen lung problemele aprovizionării cu medicamente a pacienților romani, site-urile de manufacturiere din România fiind capabile să introducă rapid în fabricație multe medicamente deficitare.
„Salutăm susținerea pe care Guvernul o dă fabricilor de autovehicule și așteptăm aceeași susținere și pentru industria de medicamente. Îl invităm pe domnul Tudose să viziteze secțiile de fabricație, laboratoarele de calitate și centrele de cercetare-dezvoltare și studii clinice și de bioechivalență pentru a se convinge de investițiile și progresul făcut de industria farmaceutică din România ultimilor ani”, a adăugat reprezentantul PRIMER.
PRIMER susține că unitățile de fabricație de medicamente din România — aflate în București, Tîrgu Mureș, Timișoara, Iași, Cluj-Napoca, Constanța, Sibiu, Brașov și Baia-Mare — au făcut în ultimii 10 ani investiții de peste 500 de milioane euro.
„România are o tradiție îndelungată în industria farmaceutică iar contribuția pe care fabricile de medicamente din România, indiferent de capital, o au la dezvoltarea economică este esențială pentru evoluția noastră ca stat european modern” a arătat Damian.
Potrivit acestuia, sectorul manufacturierii produselor farmaceutice este „strategic, plătește taxe și impozite” în România, a creat mii de locuri de muncă pentru personal de înaltă calificare și asigură medicamente esențiale pentru pacienții romani, „în ciuda” unui mediu concurențial care îi este „potrivnic și în care nu găsește niciun sprijin din partea autorităților de resort”. AGERPRES