transplant256.jpgO echipă de zece medici, coordonaţi de profesorul Irinel Popescu au efectuat primul transplant hepatic la Iaşi, donatorul fiind din Galaţi. Cristian Lupaşcu, coordonatorul Centrului de Transplant Hepatic Iaşi, a declarat la ieşirea din sala de operaţie, că beneficiarul transplantului este un bărbat în vârstă de 47 de ani, care a avut o ciroză hepatică virală C, cu noduli cancerigeni. Donatorul este un bărbat în vârstă de 42 de ani, care era pompier la ISU Galaţi. Prelevarea de organe a fost posibilă după ce gălăţeanul a suferit un atac cerebral iar familia şi-a dat acordul.

„Operaţia s-a desfăşurat absolut normal, în bune condiţii”, a spus prof.univ.dr. Cristian Lupaşcu despre prima intervenţie de acest gen efectuată la Iaşi, care a fost efectuată la două luni de la inaugurarea Centrului de Transplant Hepatic. Coordonatorul intervenţiei, prof.univ.dr. Irinel Popescu, de la Spitalul Fundeni din Bucureşti, a declarat la rândul său că implantarea a decurs cu succes. „Ficatul a fost implantat şi funcţionează normal. Bolnavul este stabil. Implantarea a decurs cu succes”, a spus Irinel Popescu.

El a declarat că va susţine noul centru de transplant de la Iaşi, „până când va putea funcţiona independent”. „Iaşiul are potenţial. În primul rând, are o chirurgie dezvoltată. În al doilea rând, sunt donatori pe teritoriul Moldovei. Donatorul de azi a fost de la Galaţi dar sunt şi de la Bacău şi Iaşi. De aceea cred că acest centru trebuie dezvoltat”, a mai spus Irinel Popescu. AGERPRES