Construirea unui heliport pe acoperişul Spitalului Judeţean de Urgenţă Bacău şi extinderea Unităţii de Primiri Urgenţe (UPU) din cadrul aceleaşi instituţii medicale, investiţii estimate la o valoare de peste cinci milioane de euro, vor demara luna viitoare, a anunţat managerul spitalului, Adrian Popa.

Acesta a declarat, într-o conferinţă de presă susţinută pe amplasamentul viitorului heliport, acoperişul Spitalului Judeţean de Urgenţă Bacău, că ambele proiecte vor beneficia de finanţare de la bugetul Uniunii Europene şi din bugetul Consiliului Judeţean. „Heliportul, cu platforma care va fi inovativă pentru România, va mări considerabil şansele de supravieţuire ale bolnavilor care, aflaţi în stare gravă, trebuie transportaţi, în prezent, la o clinică universitară”, a precizat Adrian Popa.

Referindu-se la extinderea UPU acesta a precizat că investiţia va permite creşterea capacităţii la 82.000 de prezentări pe an faţă de 55.700 de adulţi în anul trecut. De la 1 ianuarie 2019, 28.700 de pacienţi au primit primele îngrijiri medicale, din care 6.400 au fost internaţi. AGERPRES