NATIONAL CONGRESS OF THE ROMTRANSPLANT ASSOCIATION

The 11th edition, 23-26 September 2020, ONLINE via ZOOM

PRESS CONFERENCE

September 22 – 11:00 PM

 

Prof. Dr. Irinel Popescu – Honorary President of the Romtransplant Professional Association; Head of Center for Digestive Diseases and Liver Transplantation, Fundeni Clinical Institute

Prof. Dr. Cristian Lupașcu – Acting President of the Romtransplant Association; Coordinator of the Hepatic Transplant Program, County Emergency Clinical Hospital “St. Spiridon”, Iași

Adrian Covic – MD, PhD, FRCP (London), FRCP (Edin.), FERA, FESC; Professor Internal Medicine & Nephrology; Vice-Rector Scientific Research

Mihai Chirica – The Mayor of Iași

Prof. Dr. Viorel Scripcariu – Rector of the University of Medicine and Pharmacy ”Grigore T. Popa”, Iași

Dr. Radu Zamfir – Executive Director of the National Transplant Agency

PRESS HERE TO WATCH

DETALII CONECTARE ZOOM 26 SEPTEMBRIE

 

CELULA REPRODUCTIVA/ REPRODUCTIVE CELLS
Please click the link below to join the webinar:
https://oamenisicompanii-ro.zoom.us/j/98308949819?pwd=aURtSEh1SGRYSzhMOWVpMFp0MEJZZz09

Webinar ID: 983 0894 9819
Passcode: 795668

 

ASISTENTI MEDICALI – SESSION FOR NURSES
Please click the link below to join the webinar:
https://oamenisicompanii-ro.zoom.us/j/98749382000?pwd=STFsTDNyOWpzOTdxWWxvVUlBc0xnQT09

Webinar ID: 987 4938 2000
Passcode: 604145

 

FOARTE IMPORTANT:

VĂ RUGĂM SĂ VĂ CONECTAȚI NUMAI CU ADRESELE DE E-MAIL PE CARE LE-AȚI TRECUT ÎN FORMULARUL DE ÎNSCRIERE.

PROGRAM/ SCHEDULE

23 septembrie

Transplant Hepatic/ Liver Transplantation

Transplant Renal/ Kidney Transplantation

Transplant Hepatic / Liver Transplantation

9:00-11:00 SESIUNE TRANSPLANT HEPATIC I/ LIVER TRANSPLANTATION I
Moderatori/ Chairpersons: Dana Tomescu, Ioana Grigoras, Anca Trifan

9:00-9:20 Insuficienta hepatica acuta si transplantul hepatic/ Bridging acute liver failure to liver transplantation. Have we become better?
Dana Tomescu (Bucharest)
9:20-9:40 Internarea pacientilor cu insuficienta hepatica acuta si cronica in ATI – este cheia care deschide toate usile?/ ICU referral of patients with acute or chronic liver failure. Is there a skeleton key?
Mihai Popescu (Bucharest)
9:40-10:00 Experienta noastra in insuficienta hepatica acuta de la cercetare la aplicatiile clinice/ From bench to bedside. Our experience in acute liver failure
Corina David (Bucharest)
10:00-10:15 Scorul MELD ca instrument universal de alocare a grefelor hepatice / MELD score as a liver allocation tool around the world
Anca Trifan (Iasi)
10:15-10:30 Transplantul hepatic in incompatibilitate ABO / Liver transplantation in ABO incompatibility
Mariana Mihaila (Bucharest)
10:30-10:45 Steatoza donatorilor din programul de transplant hepatic de la donator in viata in Republica Moldova/ Donor steatosis in LDLT in Moldavia
Angela Peltecu (Chisinau-Republic of Moldova))
10:45-11:00 Consecintele rejetului mediat de anticorpi in transplantul hepatic/ Consequences of antibody mediated rejection in LT recipients
Speranta Iacob (Bucharest)

11:00-11:15 PAUZA/ BREAK

11:15-13:00 SESIUNE TRANSPLANT HEPATIC II/ LIVER TRANSPLANTATION II
Moderatori/ Chairpersons: I. Popescu, V. Scripcariu, G. Oniscu

11:15-11:35 O mie de transplanturi hepatice de la donator cadaveric si in viata: experienta noastra/ 1000 cadaveric and living donor liver transplantations: our results
I.Popescu, M. Ionescu, V. Brasoveanu, Doina Hrehoreţ, F. Botea, B. Dorobanţu, S. Alexandrescu, M. Grigorie, E. Matei, R. Zamfir, V. Lungu, Dana Tomescu, Gabriela Droc, Daniela Ungureanu, Ruxandra Fota, Graţiela Manga, M. Popescu, Liana Gheorghe, Speranţa Iacob, Corina Pietrareanu, Mariana Mihaila, Laurentiu Micu, Sanda Constantinescu, Cristian Gheorghe, Bogdan Cotruta, Ioana Lupescu, Mugur Grasu, Mirela Boros, Radu Dumitru, Mihai Toma, Liliana Paslaru, Laura Vlad, Ileana Constantinescu, Ileana Dima, Vlad Herlea, Gabriel Becheanu, C. Pecheanu, Daniela Sasalovici.
Fundeni Clinical Institute, Bucharest
11:35-11:55 Este DCD viitorul transplantului hepatic?/ Is DCD the future in liver transplantation?
G. Oniscu, Edinburgh, UK
11:55-12:15 Programul de transplant hepatic in Republica Moldova/ Liver transplant program in Republic of Moldova.
V. Hotineanu, A. Hotineanu, S. Burgoci, G. Ivancov, V. Sîrghi, D. Cazacu, N. Taran, A. Peltec. IP Medical University “N. Testemiţanu ” Chishinau, Republic of Moldova. 2 Surgical department
12:15-12:35 Transplantul hepatic de la donator in viata/ Living donor liver transplant in Romania – 166 cases experience
V. Brașoveanu1,2, Doina Hrehoreț1, B. Dorobantu1,3, E. Matei1, F. Botea1,2, M. Grigorie1 , I. Barbu1, M. Pautov1 , F. Ichim1, A. Ristea1, Dana Tomescu3,4, Gabriela Droc3,5, Daniela Ungureanu5, Ruxandra Fota5, M. Popescu3,4, Liana Gheorghe1,3, Speranța Iacob1,3, Corina Pietrareanu1, Mariana Mihăilă6, Alexandrina Constantinescu7, C. Gheorghe1,3, Ioana Lupescu3,8, M. Grasu3,8, Mirela Boros8, R. Dumitru3,8, M. Toma8, Liliana Pâslaru1, Laura Vlad9, Ileana Constantinescu3,10, Ileana Dima11, V. Herlea2,12, G. Becheanu1,3, C. Pecheanu12, Daniela Sasalovici1, I. Popescu1,2
Centrul pentru Boli Digestive și Transplant Hepatic, Institutul Clinic Fundeni, București ; 2. Facultatea de Medicină, Universitatea „Titu Maiorescu” București; 3. Universitatea de Medicină și Farmacie Carol Davila, București; 4. Clinica ATI III, Institutul Clinic Fundeni, București; 5. Clinica ATI I, Institutul Clinic Fundeni, București; 6. Secția Medicină Interna I, Institutul Clinic Fundeni, București; 7. Clinica de Pediatrie, Institutul Clinic Fundeni, București; 8. Laborator Clinic de Radiologie, Imagistică Medicală și Radiologie Intervențională Fundeni; 9. Laboratorul de Bacteriologie, Institutul Clinic Fundeni, București; 10. Laboratorul de Virusologie și Imunologie, Institutul Clinic Fundeni, București; 11. Laborator analize medicale I, Institutul Clinic Fundeni, București; 12. Serviciul de Anatomie Patologică, Institutul Clinic Fundeni, București

12:35-12:55 Transplantul hepatic la Iasi/ 3-years of LT in Iasi
C. Lupascu, Oana Lovin, Mihaela Blaj, N. Vlad, C. Vasiluta, Ana Maria Trofin, M. Zabara, Dana Pricop, Beatrice Cobzaru, V. Carp, Monica Balasca, A. Parfenie, St. Radu, A. Ciumanghel, G. Tudose, I. Siriopol, P. Cianga, Anca Trifan, Irina Garleanu, Felicia Crumpei, Corina Lupascu-Ursulescu, A. Nastase, Ramona Cadar, University of Medicine and Pharmacy Iasi

12:55 – 14:00 PAUZA PRANZ/ LUNCH BREAK

14:00 -16:00 SESIUNE TRANSPLANT HEPATIC III/ LIVER TRANSPLANTATION III
Moderatori/ Chairpersons: Mariana Mihaila, M. Grasu, Irina Girleanu

14:00-14:20 Terapia celulara in patologia hepatica/ Cell therapy in liver diseases
R Iacob, Fundeni Clinical Institute, Bucharest, Romania
14:20-14:30 Transplantul hepatic dual de la donator in viata in CHC. Prezentare de caz/ Dual graft living donor liver transplantation – a life-saving procedure in HCC. Case report
Smira G2, Brasoveanu V1, Barbu I1, Ristea A1, Ichim F1, Pautov M1, Lazea R1, Grasu M3, Dumitru R3, Popescu I1
2Center of Gastroenterology and Hepatology, 1Center of General Surgery and Liver Transplantation, 3 Center of Radiology, Fundeni Clinical Institute, Bucharest, Romania
14:30-14:50 Complicatii tardive post-transplant hepatic/ Long-term complications post-transplant
Irina Girleanu (Iasi)
14:50– 15:10 Neoplazii de novo posttransplant hepatic / De novo neoplasia after liver transplantation
Mariana Mihaila (Bucharest)
15:10-15:25 Monitorizarea imagistica a pacientului transplantat hepatic/ Imaging monitoring of liver transplant recipient
Corina Lupascu-Ursulescu (Iasi)
15:25-15:45 Complicatii post-transplant – de la diagnostic la tratament/ Post-transplant complications – from diagnosis to treatment
M. Grasu (Bucharest)
15:45 – 16:05 Imunologia transplantului, rolul imunoglobulinelor specifice / Transplant immunology, actual role of specific immunoglobulines

Emanuele Cozzi (Università degli Studi di Padova, IT)

16:05-16:35 PAUZA/ BREAK

16:35 – 18:30 SESIUNE TRANSPLANT HEPATIC IV/ LIVER TRANSPLANTATION IV
Moderatori/ Chairpersons: A. Hotineanu, V. Brasoveanu, C. Lupascu

16:35-16:50 LT – Is there a life after death?
B. Dorobantu (Bucharest)
16:50-17:05 Transplantul hepatic de la donator in viata in Republica Moldova/ Liver transplantation from living donor in Republic of Moldova.
V. Hotineanu, A. Hotineanu, S. Burgoci, G. Ivancov, V. Sîrghi, D. Cazacu, N. Taran, A. Peltec
IP Medical University “N. Testemiţanu ” Chishinau, Republic of Moldova. 2 Surgical department
17:05- 17:25 Reserved subject
Mark Ghobrial, Huston, USA
17:25- 17:40 Perfuzia mecanica hipotermica oxigenata a grefei hepatice: experienta initiala/ Hypothermic oxygenated machine perfusion of liver grafts: preliminary experience; F. Botea, A. Barcu, Elena Flutur, Diana Nicolaescu, Nausica Picu, V. Herlea, I. Popescu ; Fundeni Clinical Institute, Bucharest
17:40-17:55 Perfuzarea hepatica retrograda – aplicabilitate in prelevarea hepatica si chirurgia hepatica majora/ Retrograde hepatic perfusion – use in liver graft procurement and major liver surgery
R. Zamfir,V. Brasoveanu, L.David, C. Blajut, V. Lungu, G. Vatacki, T. Stoian, M. Serban, I. Popescu ; Fundeni Clinical Institute, Bucharest
17:55-18:15 Hepatic Artery Anastomosis in Living Donor Liver Transplantation from Microsurgeon’s Point of View
D Zamfirescu, V Brasoveanu, I Popescu
Zetta Clinic, Bucharest, Romania; Fundeni Clinical Institute, Bucharest Romania
18:15-18:30 Transplantul hepatic pentru carcinom hepatocelular/ Liver Transplantation for HCC.
Serghei Burgoci. Chair of surgery 2, Nicolae Testemitanu State University of Medicine and Pharmacy, Chisinau, Republic of Moldova.

Transplant Renal / Kidney Transplantation

9:00-11.20 SESIUNE TRANSPLANT RENAL/ KIDNEY TRANSPLANT I
Moderatori/ Chairpersons: C. Morosanu, V.D.Radu, V. Untaru

9:00-9:20 Malformatii arteriale renale intalnite in pregatirea grefonului inainte de transplant / Challenging arterial malformations in kidney bench surgery prior to transplantation
Suciu Mihai Domnutiu(1,2), Moga Silviu Laurentiu (1), Ghenti Zolti Razvan(1), Tichil Bogdan Petru(1), Roman Andreea Doria (1), Tomuta Ionut Andrei(1)
1-Institute of Urology and Renal Transplantation Cluj-Napoca; 2- UMPh “Iuliu Hatieganu Cluj Napoca”
9:20-9:40 Transplantul renal la copil – provocări – experiența Centrului de Transplant Renal Iași/ Challenges of pediatric kidney transplantation; experience of the Kidney Transplantation Center Iasi
Moroșanu C.1,2, Miron A.1,2, Radu V.1,2, Ristescu C.1, Andriciuc R.1, Andone D.1, Ciongradi I.1,4, Sarbu I.1,4, Trifan A.5, Antohi L.6, Covic A.1,3
1 UMF ”Gr. T. Popa” Iași; 2 Clinica de Urologie și Transplant Renal, Spitalul Cl.”Dr.C.I. Parhon”, Iași; 3 Clinica de Nefrologie, Spitalul Cl. ”Dr. C. I. Parhon”, Iași; 4 Clinica de Chirurgie Pediatrica, Spitalul Cl. de Urgență pentru Copii ”Sf. Maria”, Iași; 5 Secția Clinica ATI, Spitalul Cl. de Urgență pentru Copii ”Sf. Maria”, Iași; 6 Clinica de ATI, Spitalul Cl. ”Dr. C.I. Parhon” , Iași
9:40-10:00 Recoltarea grefonului renal de la donatorul in viata – experienta Clinicii Urologice Iasi 2015-2019/ Harvesting of renal graft from the living donor – experience of Urological Clinic Iasi 2015-2019
V.D.Radu, C. Ristescu, C. Morosanu, A. Miron, R. Andriciuc, P. Onofrei, C. Costache
Spitalul Cl. ”Dr. C. I. Parhon”, Iași;
10:00-10:20 Vena renala stanga retroaortica la donatorul in viata/ Retroaortic left renal vein in a case of living donor nephrectomy
V.D.Radu, C. Ristescu, C. Morosanu, A. Miron, R. Andriciuc, P. Onofrei, C. Costache
Spitalul Cl.”Dr. C. I. Parhon”, Iași;
10:20-10:40 St. Constantin Hospital Brasov – “Pr.Gilles Mentha” Kidney Transplant Program
*V.Untaru, M.Chiloflischi, C.Sircuta, I.Smadu, A Popianas, A. Dulau, M. Filip, A.Simon, E. Schiffer, L. Baila, S. Pascanu B.Moldovan, I.Coman, N.Crisan, C.Rad, R.Pisica, V.Rusu, L.Toma, G.Serac, Ch Iselin, Ch Toso, K.Decaestecker, Th Berney, D. Lupu, M. Verzan
10:40-11:00 Particularities of anesthesia in kidney transplantation for the recipient patient, from a living donor
*V.Untaru, M.Chiloflischi, C.Sircuta, I.Smadu, A Popianas, A. Dulau, M. Filip, A.Simon, E. Schiffer, L. Baila, S. Pascanu, B.Moldovan, I.Coman, N.Crisan, C.Rad, R.Pisica, V.Rusu, L.Toma, G.Serac, Ch Iselin, Ch Toso, K.Decaestecker, Th Berney, D. Lupu, M. Verzan
11:00-11:20 COVID-19 in Kidney transplant recipients
Mihaela Lupse1, Corina Itu-Muresan2, Irina Filipescu2, Astrid Binder2, Lucia Herbel2
1UMF “Iuliu Hatieganu” Cluj-Napoca
2Spitalul Clinic de Boli Infectioase Cluj-Napoca

11:20 – 11:40 PAUZA/ BREAK

11:40-13:50 SESIUNE TRANSPLANT RENAL/ KIDNEY TRANSPLANT II
Moderatori/ Chairpersons: I. Sinescu, G. Oniscu, F. Elec, I. Manea

11:40-12:00 Aborduri chirurgicale/ Surgical approaches
Florin Elec
12:00-12:20 40 de ani de transplant renal în Institutul Clinic Fundeni.
I. Manea, C. Gingu, C. Baston, S. Margaritis, I. Sinescu
12:20-12:40 Managementul pacientilor cu disfunctia grefonului renal/ Management of patients with kidney allograft failure
Luuk Hilbrands (Holland)
12:40-13:00 Robotic Assisted Kidney Transplantation-first record in Romania. St Constantin Hospital Brasov – video presentation
B.Moldovan, I.Coman, N.Crisan, C.Rad, R.Pisica, V.Rusu, L.Toma, G.Serac, V.Untaru, M.Chiloflischi, C. Sircuta, I. Smadu, A. Bulau, A. Popianas, A. Simon,D. Lupu, M. Verzan, Ch. Iselin, Ch. Toso, K. Decaestecker, Th. Berney
13:00-13:20 St Constantin Brasov “Pr.Gilles Mentha” Kidney Transplant Program-early results and perspectives
B.Moldovan, I. Coman, N.Crisan, C. Rad, R. Pisica, V. Rusu, L. Toma, G. Serac, V. Untaru, M. Chiloflischi, C. Sircuta, I. Smadu, A. Bulau, A. Popianas, A. Simon, D. Lupu, M. Verzan, Ch. Iselin, Ch. Toso, K. Decaestecker, Th. Berney
13:20-13:40 Tratamentul rejetului cronic mediat de anticorpi/ Treatment of late antibody-mediated rejection?
Georg Böhmig (Vienna)

13:40 – 15:30 PAUZA PRANZ/ LUNCH BREAK

15:30-16:50 SESIUNE TRANSPLANT RENAL/ KIDNEY TRANSPLANTATION III
Moderatori/ Chairpersons: A. Covic, Dorina Tacu

15:30-15:50 Factori de risc imunologici si non-imunologici pentru disfunctia cronica a grefonului/ Immunological and non immunological risk factors for chronic allograft disfunction: an update
Adrian Covic (Iasi)
15:50-16:10 Reconditionarea grefelor marginale/ Reconditioning the marginal grafts
Gabriel Oniscu (Edinburg, Scotland)
16:10-16:30 Infecția cu COVID-19 la pacienții transplantați renal. Experiența I. C. Fundeni
Corina Tincu, Raluca Irina Mirosu, Mariana Adriana Paraschiv, Cristina Bucsa, Dorina Tacu (Bucuresti)
16:30-16:50 HLA si infectia cu cytomegalovirus la pacientii cu transplant renal/ Human Leukocyte Antigen and Cytomegalovirus Disease in Renal Transplant Patient
Luminita Loga1,2, Lucia Dican1,2, Raluca Timoce1, Florin Elec1,2.
Clinical Institute of Urology and Renal Transplant, Cluj-Napoca, Romania; Faculty of Medicine, Iuliu Hatieganu University of Medicine and Pharmacy, Cluj-Napoca, Romania

Adunarea Generală ROMTRANSPLANT/ General Assembly of ROMTRANSPLANT

24 septembrie

Curs Moarte Cerebrală/ Understanding Brain Death

Imunologia Transplantului/ Transplant Immunology 

Transplant Tisular/ Tissue Transplantation

Curs Moarte Cerebrală / Understanding Brain Death

11:00-16:00 CURS: MOARTEA CEREBRALĂ/ UNDERSTANDING BRAIN DEATH
Coordonator: Ioana Marina Grințescu

11:00-12:30 PARTEA I
1. Conceptul de moarte cerebrală: definiție, istoricul criteriilor de moarte cerebrală, aspecte anatomice și funcționale./ Brain death concept: definition, brain death diagnostic criteria across time, anatomical and functional aspects. – 20 min
Prof. Dr. Ioana Marina Grințescu
2. Identificarea potențialului donor aflat în moarte cerebrală. Criterii de includere și criterii de excludere legate de procedura de prelevare/ Potential brain death patient’s diagnosis. Inclusion and exclusion criteria for organ harvesting. – 20 min
Dr. Mihai Morariu
3. Diagnosticul de moarte cerebrală – evaluarea clinică, excluderea cauzelor potențial reversibile; examenul neurologic complet; diagnosticul diferențial al comei sau stării vegetative/ Brain death diagnosis – clinical evaluation, exclusion of reversible causes; neurological examination; differential diagnosis between coma and vegetative state. – 20 min
Conf. Dr. Gabriela Droc
4. Diagnosticul paraclinic de moarte cerebrală: teste paraclinice obligatorii: testul de apnee, EEG, evaluare imagistică; teste suplimentare, confirmatorii; aspecte legislative- CHECKLIST./ Paraclinical diagnosis of cerebral death: mandatory paraclinical tests: apnea tests, EEG, imagistic evaluation; supplementary tests for confirmation; legislative aspects – CHECKLIST. -20 min
Conf. Dr. Liliana Mirea

12:30-12:45 PAUZA/ BREAK

12:45-14:45 PARTEA II
MENȚINEREA DONORULUI/ SUSTAINING BRAIN DEATH PATIENT

5. Funcția respiratorie și suportul ventilator, edemul pulmonar neurogen / Respiratory function and ventilatory support, neurogenic pulmonary edema. – 20 min
Prof. Dr. Ioana Grigoraș
6. Funcția cardio-circulatorie și monitorizarea hemodinamică, furtuna catecolaminică, suportul vasopresor, terapia hormonală./ Cardio-circulatory function and haemodynamic monitoring, catecholamine storm, vasopressor support, hormonal therapy. – 20 min
SL Dr. Bianca Liana Grigorescu
7. Menținerea celorlalte funcții vitale: temperatura, diabetul insipid și menținerea osmolarității plasmatice, corectarea tulburărilor hidroelectrolitice şi acido-bazice, suportul nutritional, antibioterapia, nursing-ul specific/ Maintaining the other vital functions: temperature, diabetes insipidus and maintaining normal osmolality, acid-base and hydro-electrolytic status correction, nutritional support, antibiotics, specific nursing. – 20 min
Dr Mihai Morariu
8. Elemente specifice în funcție de grefă/ Specific elements regarding graft type.
Elemente specifice în vederea prelevării grefei pulmonare, cardiace, hepatice si renale / Specific elements regarding pulmonary grafts, cardiac grafts, hepatic grafts and kidney harvesting
Conf. Dr. Liliana Mirea 30 min

14:45-15:00 PAUZA/ BREAK

15:00-16:30 PARTEA III
MOARTEA CEREBRALĂ/ UNDERSTANDING BRAIN DEATH
9. Menținerea donorului în timpul prelevării./ Maintaining donor during organ harvesting process. – 20 min
SL Dr. Mihaela Blaj
10. Protocol de diagnostic și tratament al potențialului donor aflat în moarte cerebrală / Protocols for diagnosis and treatment of the potential brain death patient – 30 min
Prof. Dr. Dorel Săndesc, Conf. Dr. Ovidiu Bedreag
11. Discutii in “plen” 16:00 – 16:30

Imunologia Transplantului / Transplant Immunology

9:00-10:40 ACTUALITATI IN IMUNOLOGIA TRANSPLANTULUI/ TRANSPLANT IMMUNOLOGY
Moderatori/ Chairpersons: Ileana Constantinescu, P. Cianga

09:00-09:20
1. Aspecte ale polimorfismului alelic HLA la pacienti cu insuficienta renala cronica care urmeaza sa efectueze transplant renal/ Aspects of HLA polymorphism in patients with chronic renal failure to receive kidney transplantation
I. Maruntelu[1,2], Ana Moise[1,2], Larisa Visan[1,2] Mirela Iacob[2] Adela Toader[2], Daniela Nedelcu[2], Ileana Constantinescu[1,2]
[1] Disciplina Imunologie si Imunologie de Transplant UMF “Carol Davila”; [2] Centrul de Imunogenetica si Virusologie, Institutul Clinic Fundeni, Bucuresti
9:20-9:40
2. Haplotipuri HLA si dezechilibre de inlantuire in populatia din regiunea Moldovei. Impact asupra identificarii unei perechi potrivite / HLA haplotypes and linkage disequilibrium in the population of Moldova. Impact on identifying a suitable match.
Mariana Pavel-Tanasa[1,2], Corina Cianga[1,2], Daniela Constantinescu[1,2], Camelia Mihaila[2], Petru Cianga[1,2]
[1] Disciplina de Imunologie, UMF „Grigore T. Popa” Iasi; [2] Laboratorul de Imunologie, SCJU „Sf. Spiridon” Iasi
9:40-10:00
3.Aspecte ale imunologiei pediatrice in vederea procedurii de transplant renal/ Pediatric features of immunology for kidney transplantation
Andreea Mirela Caragea[1,2], I. Maruntelu[1,2], Larisa Visan[1,2], Adriana Talangescu[2], Ana Moise[1,2] Ileana Constantinescu[1,2]
[1] Disciplina Imunologie si Imunologie de Transplant UMF “Carol Davila”, Bucuresti; [2] Centrul de Imunogenetica si Virusologie, Institutul Clinic Fundeni, Bucuresti
10:00 -10:20
4.Toleranta imunologica si transplantul hepatic/ Immunological tolerance and liver transplantation
Corina Cianga[1,2], Daniela Constantinescu[1,2], C. Lupascu[3], Irina Girleanu[4], Ecaterina Anisie[2], Camelia Mihaila[2], Mariana Pavel-Tanasa[1,2], Petru Cianga[1,2]
[1] Disciplina de Imunologie, UMF „Grigore T. Popa” Iasi; [2] Laboratorul de Imunologie, SCJU „Sf. Spiridon” Iasi; [3] Departament Chururgie I, UMF „Grigore T. Popa” Iasi; Clinica II Chirurgie, SCJU „Sf. Spiridon” Iasi
[4] Departament Medicale I, UMF „Grigore T. Popa” Iasi ; Clinica II Gastroenterologie, SCJU „Sf. Spiridon” Iasi
10:20 – 10:40
5. Imunologia si imunogenetica transplantului. Evolutia de la serologie la „eplets” in abordarea actuala a transplantul de organ solid./ Immunology and immunogenetic of transplantation. Evolution from serology to “eplets”.
Ileana Constantinescu[1,2], Petru Cianga [3, 4]
[1] Disciplina Imunologie si Imunologie de Transplant UMF “Carol Davila”, Bucuresti; [2] Centrul de Imunogenetica si Virusologie, Institutul Clinic Fundeni, Bucuresti; [3] Disciplina de Imunologie, UMF „Grigore T. Popa” Iasi; [4] Laboratorul de Imunologie, SCJU „Sf. Spiridon” Iasi

Transplant Tisular / Tissue Transplantation

9:00-11:25 TRANSPLANT TISULAR (CORNEE, TENDOANE)/ TISSUE TRANSPLANTATION I
Moderatori/Chairpersons: D. Enescu, D. Chiselita, A. Nica

9:00-9:20 Raport privind activitatea de transplant tisular in Romania in 2019/ Report on tissue transplantation activity in Romania in 2019
A. Nica – consilier ANT
9:20- 9:40 Banca de tesuturi si celule umane si promovarea transplantului in Republica Moldova in ultimii 7 ani/ Bank of human tissues and cells and promotion of transplantation in the Republic of Moldova in the last 7 years
V. Nacu, A. Cuciug, Tatiana Timbalari, V. Cobzac, Olga Ignatov, A. Taran, Chisinau, MD
9:40-10:00 Banca de grefe cutanate – rol esential in arsurile pediatrice extinse/ Skin bank – the essential tool in extensive pediatric burns
DM Enescu, D. Ionita, B. Prisacaru, Raluca Tatar, Simona Stoicescu, Cristina Stoica – SCUC Grigore Alexandrescu
10:00-10:15 Siguranta grefei in transplantul cornean/ Graft safety in corneal transplantation
Camelia Margareta Bogdanici , Liliana Ionescu, SCJU Sf. Spiridon Iasi
10:15-10:30 Keratoplastia simpla si combinata –factori prognostici, rezultate anatomice si functionale/ Simple and combined keratoplasty – prognostic factors, anatomical and functional results
D. Chiselita, Anisia Alexa, Madalina Belibou, Augustina Ceornea – SCJU Sf. Spiridon Iasi
10:30-10:45 Interventie combinata keratoplastia penetranta – extractia cristalinu-lui -implantare de cristalin artificial/ Combined intervention of penetra-ting keratoplasty – extraction of lens-implantation of artificial lens
D. Chiselita – SCJU Sf. Spiridon Iasi
10:45-11:00 Evaluarea tipului si ratei complicatiilor dupa keratoplastia perforanta/ Assessment of complications after penetrating keratoplasty
M. Zemba***, B. Cucu*, Veronica Elena Enache*, Corina Ioana Avram*, Alina Cristina Stamate*
*Spitalul Universitar de Urgenta Militar Central Dr. Carol Davila Bucuresti; **UMF Carol Davila, Bucuresti
11:00-11:15 Leziune corneeana complexa: dificultati diagnostice si terapeutice/ Complex corneal lesion: diagnostic and therapeutic difficulties
M. Zemba*,** Alina-Cristina Stamate***
*Spitalul Universitar de Urgenta Militar Central Dr. Carol Davila Bucuresti; **UMF Carol Davila, Bucuresti;
***Arena-Med ,Bucuresti

11:15-12:00 PAUZA/ BREAK

12:00-14:00 SESIUNE TRANSPLANT TISULAR (CORNEE, TENDOANE)/ TISSUE TRANSPLANTATION II
Moderatori/Chairpersons: Camelia Bogdanici, A. Nica

12:00-12:20 Rolul transplantului osos in reviziile endoprotezelor de sold cu defect acetabular/ The role of bone graft for acetabular defects in total hip replacement
M. Stanescu, R. Zubaci — SUU Militar Central
12:20-12:40 Importanta alogrefelor osoase impregnate cu vancomicina in artroplastia de revizie de sold/ Vancomycin-impregnate bone grafts in revision hip replacement surgery
A. Bunea, Iozefina Botezatu, R. Stoica, N. Rotarus, A. Nica – Spitalul Clinic Colentina
12:40-13:00 Managementul chirurgical al instabilitatilor articulare ale genunchiului – rolul alogrefelor ligamentare / Surgical management of joint knee instability – the role of ligament grafts
D. Laptoiu, F. Tatu, Rodica Marinescu, S. Paun, A. Nica – Spitalul Clinic Colentina
13:00-13:20 Rolul alogrefei osoase in tehnicile de reconstructive ale piciorului diabetic cronic/ The role of bone grafts in reconstructive techniques for chronic diabetic foot
Iozefina Botezatu, D. Laptoiu, A. Bunea, Sorina Romanescu, M. Sava, A. Nica – Spitalul Clinic Colentina
13:20-13:40 The vascularized bone allotransplantation – can it be without an immunosuppression? In vivo experimental study
Pavlovschi Elena, Stoian Alina, Cobzac Vitalie, Grigore Verega, Nacu Viorel – Laboratory of Tissue Engineering and Cellular Culture State University of Medicine and Pharmacy “Nicolae Testemitanu” of the Republic of Moldova
13:40 -14:00 Human Tissue and Cells Bank and Transplantation promoting in The Republic of Moldova
Nacu Viorel1, Timbalari Tatiana2, Cociug Adrian, Cobzac Vitalie,1 Ignatova Olga1, Taran Anatolie1
1Human Tissue Bank, Orthopedic Hospital of the Republic of Moldova,
2Transplant Agency of the Republic of Moldova

25 septembrie

Coordonatori Transplant/ Transplant Coordination

Transplant Cardiac/  Heart Transplantation

Transplant celule stem hematopoietice/ Haematopoietic Stem Cells

Coordonatori Transplant / Transplant Coordination

COORDONATORI, KDP – ANT/ TRANSPLANT COORDINATION

10:00-12:00 SESIUNE COORDONATORI, KDP – ANT/ TRANSPLANT COORDINATION
Moderatori/ Chairpersons: R. Zamfir, V. Zota

10:00-10:20 Abordarea logistica a donatorului fara activitate cardiaca/ Approach of the DCD
V. Zota, R. Zamfir, Rosana Turcu
10:20-10:40 Abilitatile si profilul coordonatorului de transplant in recoltarea si transplantul de organe / Skills and profile of the transplant coordinator in organ harvesting and transplantation
Teodora Olariu, Dana Moţ, I. Olariu
10:40-11:00 Evaluarea sepsisului la pacientul in moarte cerebrala / Assessment of sepsis in brain-dead patients
Cristina Petrişor, Elena Ştefănescu
11:00-11:20 Indicatiile si contraindicatiile prelevarii de organe de la donatorul cu sepsis / Indications and contraindications of organ procurement from a septic donor
A. Leşan, D. Pătraş
11:20-11:40 Moartea cerebrala si decesul in ATI/Brain death and end of life in ICU
Carmen Pantis, TF Sabau, S.Pataki, Haux Emese, Viviana Hodosan, P. Cotrau
11:40-12:00 Dificultati in finalizarea mortii cerebrale/ Difficulties in brain death completion
Raluca Neagu, Ecaterina Olaru, B. Dobrovat, Anca Rotaru

Transplant Cardiac / Heart Transplantation

09:00-11:00 TRANSPLANT CARDIAC/ HEART TRANSPLANTATION
Moderatori/ Chairpersons: H. Suciu, R. Deac

09:00-09:20 Evolutia transplantului cardiac/ Evolution of heart transplant
L. Moraru, IUBCVT Tg. Mures
09:20-09:40 Transplantul cardiac in Romania/ Heart transplantation in Romania H. Suciu, IUBCVT Tg Mures
09:40-10:00 Supravietuirea si complicatiile pacientilor cu transplant cardiac din IUBCVT Tg Mures 1999-2019/ Survival and complications of patients with heart transplantation in IUBCVT Tg Mures 1999-2019 Mihaela Ispas, IUBCVT Tg Mures
10:00-10:20 Medicina digitala in sectia de terapie intensiva / Digital medicine in ICU Judith Kovacs, M. Veres, IUBCVT Tg Mures
10:20-10.40 Provocarile procedurilor de prelevare multiorgan in Romania/ Challenges in multiorgan harvesting procedures in Romania
M. Harpa, IUBCVT Tg Mures
10:40-11:00 Transplantul inimii la 20 de ani/ Heart Transplantation. 20 years after the transplant.
Deac R., Suciu M., Mihaela Ispas, Klara Brinzaniuc
Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant Tg. Mureş

Transplant Celule Stem Hematopoietice / Haematopoietic Stem Cell Transplantation

08:00-10:20 TRANSPLANT DE CELLULE STEM HEMATOPOIETICE/ HAEMATOPOIETIC STEM CELL TRANSPLANTATION I

Moderatori/ Chairpersons: S. Ciurea, Alina Tanase, Angela Dascalescu

 8:00-8:30 Rolul si posibilele implicatii ale allotransplantului de cellule stem hematopoietice cu donator haploidentic in transplantul de organe solide / Haploidentical Transplantation and Potential Implications in Solid Organ Transplantation

Stefan Ciurea – Hematopoietic Stem Cell Transplant and Cellular Therapy Program University of California, Irvine | UCI Health

8:30-9:00 Rolul autotransplantului de celule stem hematopoietice in terapia hemopatiilor maligne – experienta Centrului de Transplant Medular Iasi / The role of autologous stem cell transplantation in malignant hemopathies -the experience of BMT Unit from Oncological Institute Iasi

Ion Antohe – Institutul Oncologic Iasi

9:00-9:20 AutoTransplantul de cellule stem hematopoietice in Scleroza multipla; poate fi considerat standard de tratament? / Autologous stem cell transplantation in Multiple Sclerosis – can we consider standard of care? 

Alina Tanase – Institutul Clinic Fundeni

9:20-9:40 Allotransplantul de celule stem hematopoietice in leucemiile acute – experienta Centrului de Transplant Medular Iasi / Allogeneic stem cell transplantation in Acute Leukemia – the experience of BMT Unit from Oncological Institute Iasi

Angela Dascalescu – Institutul Oncologic Iasi

9:40– 10:00 Experienta Centrului de transplant al Spitalului Universitar de Urgenta Bucuresti la inceput de drum/ The experience of the BMT Unit from University Hospital Bucharest – first year

Horia Bumbea –  Spitalul Universitar Bucuresti

10:00-10:20 Registrul Roman Al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice – Proiectul GAPP – Pregătirea acreditării modificărilor în donarea, procurarea și colectarea, procesarea, stocarea și distrubuția de celule stem hematopoietice/ Romanian Registry of volunteers stem cell donors – GAPP Project – Preparing the accreditation of the changes in donation, procurement and collecting, processing, storing and distribution of stem cells

Aurora Dragomiristeanu – Registrul Roman Al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice din Romania

 10:20-11:00 PAUZA/ BREAK

 11:00-13:00 TRANSPLANT DE CELLULE STEM HEMATOPOIETICE/ HAEMATOPOIETIC STEM CELL TRANSPLANTATION II

Moderatori/ Chairpersons: Anca Colita, Monica Dutescu, A. Colita

 11:00-11:20        Potentialul biologic si aspectele legale in utilizarea clinica a celulelor stem din tesuturile perinatale / Biological potential and legal aspects of clinical utility of perinatal tissue stem cells

Tomasz Baran – Farmicord Group, Polonia

11:20- 11:40 Rolul tipului de conditionare in rezultatele autotransplantului de celule stem hematopoietice in limfoamele maligne / The role of conditioning in autologous stem cell transplantation for malignant lymphomas

Andrei Colita – Spitalul Coltea

11:40-12:00 Haplotransplantul de cellule stem hematopoietice in Limfoamle Hodgkin refractare; experienta IC Fundeni / Allogeneic stem cell transplantation from haploidentical donors in refractory Hodgkin Lymphomas; Fundeni Clinical Institute experience

Anca Colita – Institutul Clinic Fundeni

12:00-12:20 Peg Filgrastim in mobilizarea celulelor stem hematopoietice in limfoamele maligne- rezultate preliminare / Role of Peg Filgrastim in hematopoietic stem cell mobilising – preliminary results from patients with malignant lymphomas

Laura Stefan – Institutul Clinic Fundeni

12:20-12:40 Tratamentul cu limfocite T antivirale la pacientii posttransplant de cellule stem hematopoietice; o tehnica nou implementata in ICFundeni / Treatment with antiviral T lymphocytes in patients with bone marrow transplantation – a new technique implemented in Fundeni Clinical Institute

Codruta Popa – Institutul Clinic Fundeni

12:40-13:00 Testarea histocompatibilitatii pentru allotransplantul de celule stem hematopoietice, experienta Laboratorului National HLA din I.N.H.T. / Histocompatibility testing for hematopoietic stem cell allotransplantation, experience of the National HLA Laboratory in National Transfusion Institute 

Monica Dutescu – Institutul National de Hematologie Transfuzionala Prof. Dr. C.T.NICOLAU – Bucuresti

26 septembrie

Celula Reproductivă/ Reproductive Cells

Sesiune Asistenţi Medicali/ Nurses Session

Celula Reproductivă / Reproductive Cells

09:30-11:30 SESIUNE CELULA REPRODUCTIVA/ REPRODUCTIVE CELLS I

Moderatori/ Chairpersons: M. Onofriescu

 9:30-9:40 Cuvant de dechidere/ Opening

Prof. Dr. Mircea Onofriescu

9:40-10:00 Rolul medicinei reproductive in conceptul modern de transplant cellular/ Reproductive medicine and the modern concept of cellular transplantation

Bogdan Doroftei

10:00-10:20 Preconceptii in stimularea ovariana in FIV. O noua abordare/ Preconceptions in ovarian stimulation in IVF. A new approach

Andreea Veliscu

10:20-10:40 Punctia ovariana in contextul ghidului ESHRE/ Ovarian puncture according to ESHRE guide

Ioana Lutescu

10:40-11:00 Evaluarea celulei reproductive masculine -criterii OMS/ Assessment of male reproductive cells -WHO criteria

Anca Coricovac

11:00-11:20 Evaluarea ovocitara si embrionara – consensul de la Istanbul / Assessment of oocyte and embryo – the Istanbul consensus

Melihan Bechir

11:20-11:30 Discutii/ Discussions

 11.30 12.00 PAUZA/ BREAK

 12:00-14:00 SESIUNE CELULA REPRODUCTIVA/ REPRODUCTIVE CELLS II

Moderatori/ Chairpersons: Prof. Dr. Mircea Onofriescu

 12:00-12:20 Tendinte in utilizarea celulei reproductive in anul 2020 de la freeze all pentru prevenirea complicatiilor la prezervarea selectiva a fertilitatii si SET/ Use of the reproductive cell: trends in 2020 from freeze all to prevent complications to selective fertility preservation

Corina Manolea

12:20- 12:40 Indicatori de performanta in laboratoarele de reproducere umana asistata -consensul de la Viena/ Performance indicators in assisted human reproduction laboratories – Vienna consensus

Delia Hutanu

12:40-13:00 Experienta internationala in reglementarea reproducerii umane asistate. UK, Australia, Germania, tarile nordice, Italia, SUA/ International experience in legislation of assisted human reproduction.

Adrian Bors

13:00-13:20 Rezultatele Romaniei in context European/ Romanian results in European context

Ioana Rugescu

13:20-13:40 Fabricarea firelor din membrana amniotică pentru terapia de inoculare

Olga Ignatov

13:40-14:00 Discutii SI Cuvant de inchidere/ Discussions, Conclusions

Prof. Dr. Mircea Onofriescu

Asistenţi Medicali / Nurses Session

09:30-13:00 SESIUNE ASISTENTI MEDICALI/ SESSION FOR NURSES

Moderatori/ Chairpersons: A. Nica, C. Vasiluta, Liliana Cocargeanu, Gabriela Nechifor

 09:30-09:50 Principii generale de asepsie si antisepsie in blocul operator.

Liliana Constantin – As. Med. Princ. licentiat, Spitalul Clinic de Urgente Floreasca, Bucuresti.

09:50-10:10 Cine este si ce face asistenta medicala instrumentara?

Carmen Detesan – As. Med. Licentiat, Bloc Operator, Sp. Clinic de Recuperare Cluj Napoca

10:10-10:30 Prelevarea multiorgan in zona Moldovei.

Bogdan Ciobanu (As. Med. Princ. Licentiat), Gabriela Nechifor (As. Med. Princ) Bloc operator 1, Spitalul Clinic de Urgente “Sf.Spiridon “Iasi

10:30-10:50 Pregatirea grefei hepatice in vederea reimplantarii.

Aurel Constantin Ciortescu, Mihaela Cotia As. Med. Bloc operator 7, Spitalul Clinic de Urgente “Sf.Spiridon “Iasi

10:50-11:00 Transportul si conservarea grefei de transplant corneean

As.Med.Princ. Licentiat Liliana Ionescu, Prof.dr.Camelia Bogdanici, Clinica Oftalmologie, Spitalul Clinic de Urgente “Sf.Spiridon“ Iasi

11:00-11:20 Rolul asistentului medical in echipa de prelevare – transplant os-tendon

Dana Nicoleta Mihai As. Med. Princ. Licentiat, Spitalul Clinic de Recuperare Iasi

11:20-11:40 Managementul interventiilor in transplantul de cornee

Augustina Ceornea As. Med. Princ. Licentiat, Bloc operator Oftalmologie, Spitalul Clinic de Urgente “Sf.Spiridon“ Iasi

11:40-12:00 Rolul asistentului medical de bloc operator in interventiile de transplant hepatic.

Liliana Cocargeanu As.Med. Princ., Bloc operator 1, Spitalul Clinic de Urgente “Sf.Spiridon“ Iasi

Daniela Frunza As. Med. Bloc operator 7, Spitalul Clinic de Urgente “Sf.Spiridon“ Iasi

12:00-12:20 Modul de utilizare a aparaturii de inalta performanta in transplantul hepatic

Andrei Petrisor Laurentiu, Alice Georgiana Alexandru As. Med. Bloc Operator 7, Spitalul Clinic de Urgente “Sf.Spiridon“ Iasi

12:20-12:40 Pregatirea pre si postoperatorie a pacientului cu transplant hepatic

Liliana Herdes As. Med. Princ. Clinica II Chirurgie, Spitalul Clinic de Urgente “Sf.Spiridon” Iasi     

12:40-13:00 Planul de îngrijiri, de la cerință la modalitate de comunicare a echipei medicale cu pacientul

Gabriela Ciolpan

DAYS LEFT UNTIL THE CONGRESS

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

ACEST PRODUS ESTE DEZVOLTAT DE OAMENI ŞI COMPANII