Interimatul managerial al Spitalului Judetean Timisoara va fi asigurat de chirurgul Avram Jecu, dupa ce fostul manager Mihai Ionac a fost demis din functie prin ordin al ministrului Sanatatii, Eugen Nicolaescu.
„In urmatoarele trei zile voi prezenta planurile mele de proiect, deoarece sunt foarte multe lucruri care trebuie facute pentru ca spitalul sa functioneze, in continuare, si sa functioneze mai bine”, a spus Avram Jecu.
Mihai Ionac a afirmat ca plecarea sa din functie s-a facut in baza unui ordin al ministrului Sanatatii care-i da acestuia dreptul sa demita un manager atunci cand in urma unui control sunt constatate nereguli. Ionac a spus ca nu s-a hotarat, deocamdata, daca va contesta decizia de demitere a sa din functie.
In octombrie, la Spitalul Judetean Timisoara a avut loc un control al unei echipe mixte din Guvern si Ministerul Sanatatii, care a constatat o serie de nereguli. Tematica actiunii de control era analizarea situatiei financiar-contabile, a achizitiilor publice si pe linia inspectiei sanitare de stat. Raportul echipei de control a fost contestat imediat de conducerea manageriala a spitalului, trimitand la Bucuresti un punct de vedere menit sa clarifice concluziile, considerate eronate, ale comisiei de control.

- COVID-19
- EVENIMENTE
- ASOCIAŢII DE PACIENŢI
- CAS
- CLINICI PRIVATE
- DSP
- FARMA
- INSTITUŢII
- LEGISLAŢIE
- MINISTERUL SĂNĂTĂŢII
- ORGANIZAŢII
- SPITALE
- PREVENŢIE
- INOVAŢIE
- COMUNITĂŢI PROFESIONALE
- ATI
- Boli Infecţioase
- Boli Rare
- Cardiologie
- Chirurgie
- Dermatologie
- Diabet
- Endocrinologie
- Epidemiologie
- Estetica medicala
- Gastroenterologie
- Genetica
- Ginecologie
- Hematologie
- Hemofilie
- Hepatite
- HIV
- Medicina de familie
- Neurologie
- Nefrologie
- Nutritie
- Obezitate
- Oncologie
- Ortopedie
- Pediatrie
- Pneumologie
- Radiologie
- Stomatologie
- Transplant
- Tromboza
- Urologie
- COMPANII
Selectați Pagina