Angajatii Spitalului Judetean de Urgenta din Tulcea vor incasa cel de-al 13-lea salariu dupa ce bugetul institutiei spitalicesti va fi semnat de Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate. Directorul spitalului, Ion Popescu, a declarat ca pentru cel de-al 13-lea salariu, institutia pe care o reprezinta trebuie sa plateasca angajatilor circa un milion de lei.
”Am avut discutii cu reprezentantii sindicatului, iar ei au inteles ca in acest moment nu putem da al 13-lea salariu, pentru ca CJAS nu ne-a aprobat inca bugetul. Vom relua discutiile cu sindicatele in perioada imediat urmatoare”, a declarat directorul spitalului, Ion Popescu. El a mai spus ca lipsa bugetului institutiei pe care o reprezinta nu este o problema care s-ar putea imputa conducerii CJAS, avand in vedere ca aceeasi situatie se inregistreaza la nivel national.
Potrivit sursei, bugetul preliminat al Spitalului Judetean Tulcea cuprinde deja majorari salariale cu 11% pentru toti angajatii, mariri de sporuri pentru unele categorii de salariati, precum si doua prime de stabilitate.
”In 2007, s-a acordat doar o singura prima de stabilitate, dar in acest an se vor plati doua – una in mai-iunie si cealalta in semestrul urmator. Asteptam un ordin de ministru care sa ne spuna clar cand se va acorda si cea de-a doua, dar ambele prime au fost luate in calcul la proiectul de buget”, a mentionat directorul spitalului, Ion Popescu.
- COVID-19
- EVENIMENTE
- ASOCIAŢII DE PACIENŢI
- CAS
- CLINICI PRIVATE
- DSP
- FARMA
- INSTITUŢII
- LEGISLAŢIE
- MINISTERUL SĂNĂTĂŢII
- ORGANIZAŢII
- SPITALE
- PREVENŢIE
- INOVAŢIE
- COMUNITĂŢI PROFESIONALE
- ATI
- Boli Infecţioase
- Boli Rare
- Cardiologie
- Chirurgie
- Dermatologie
- Diabet
- Endocrinologie
- Epidemiologie
- Estetica medicala
- Gastroenterologie
- Genetica
- Ginecologie
- Hematologie
- Hemofilie
- Hepatite
- HIV
- Medicina de familie
- Neurologie
- Nefrologie
- Nutritie
- Obezitate
- Oncologie
- Ortopedie
- Pediatrie
- Pneumologie
- Radiologie
- Stomatologie
- Transplant
- Tromboza
- Urologie
- COMPANII
Selectați Pagina